Copywriting, który daje efekt! Jak pisać dobre teksty?

Pisanie dobrych tekstów (czyli copywriting) może być wbrew pozorom bardzo ekscytującym zajęciem, które dodatkowo daje dużo radości z pracy oraz korzystne rezultaty. Szczególnie w Internecie, w którym pojawia się niezliczona ilość treści, tak ważny jest dobry copywriting. Gdy piszesz tekst lub nagłówek, pamiętaj, że masz tylko krótką chwilę na złapanie uwagi czytelnika. I albo uda się ją utrzymać i przekonać, aby czytał dalej, albo uwaga ta przepadnie i… być może szansa, że osoba ta zostanie czytelnikiem, lub klientem maleje.

Copywriting, pisanie tekstów na zamówienie, giełda tekstów, jak pisać dobre teksty

Copywriting to głównie emocje

Zupełnie jak w dobrej relacji przyjacielskiej czy partnerskiej, również w pisaniu: emocje towarzyszą zawsze dobrym tekstom. Przede wszystkim dlatego, że powinny je wywoływać. Tu ważny jest dobór słów. Słowa bowiem mają bardzo wielką moc, potrafią wywoływać odpowiednie emocje u czytelnika. Potrafią inspirować do działania, inspirować lub zachęcać do zakupu, motywować do klikania, pobierania materiałów, pisania komentarzy lub zostawienia like’a. Dobrze zbudowany tekst, wysycony emocjonalnie słowami potrafi nakłonić znaczny odsetek czytających do działań, na których nam zależy.

Od dawna wiadomo, również ze źródeł wiedzy bazujących na psychologii, że słowa i obrazy wywołują konkretne emocje. Puszka ulubionego napoju gazowego swoim kolorem, czcionką i tekstami, odpowiednio buduje wartość postrzeganą produktu. Często kupujemy, bo po prostu coś nam się podoba, ale nie potrafimy wytłumaczyć dlaczego. Kolory? Napisy? Logo? Slogan? Nigdy do końca nie wiemy, dlaczego dana marka lub produkt nas przekonały.

Stoi za tym jednak coś więcej. Sztab ekspertów od marki, od brandingu, od pozycjonowania produktu, od grup docelowych, od grup focusowych, od dosłownie wszystkiego. I finalnie, na półce znajduje się produkt, który został w zasadzie specjalnie przygotowany. Właśnie po to, aby spodobał się kupującemu!

Słowa tworzą melodię, jak nuty… I grają koncert

Włoska pizzeria. Zajmujesz miejsce przy pięknym drewnianym stoliku, w narożniku sali. Kolorowe dekoracje, kwiaty. Kelner przynosi gorącą, świeżo wypieczoną pizzę z Twoimi ulubionymi dodatkami. W lokalu unosi się zapach bazylii, ziół, ciasta. Częstujesz się i zajadasz pizzę ze swoim ulubionym sosem, popijając lodowatym piwem.

Wspaniałe uczucie, prawda? A czy przypadkiem nie nabrałeś właśnie ochoty na taki posiłek? Czytając powyższe słowa, główną rolę odegrała Twoja wyobraźnia i doszedłeś do wniosku, że to cudowna sprawa. Tak właśnie działają słowa. Mogą wywierać na Ciebie wpływ, a osoby, które konstruują zdania ofert i reklam, dobrze o tym wiedzą… i grają prawdziwy koncert. Grają słowami, żebyś nabrał ochoty na to, co mają do sprzedania!

Techniczny aspekt tekstu

Pisanie jest ważne. Jeżeli zależy nam na rezultatach. Natomiast nie wolno zapominać o sprawach technicznych. Tutaj w grę wchodzą takie parametry jak

  • Długość całego tekstu
  • Odpowiednie nasycenie słowami kluczowymi
  • Readability (czytelność, lub inaczej, łatwość czytania)
  • Dobór słów i grupy docelowej
  • Kultura, poprawność gramatyczna
  • Wartość informacyjna i edukacyjna

Jak widzimy aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę pisząc artykuły lub teksty, jest wiele. Przyjrzyjmy się im z bliska, aby to zagadnienie było bardziej przystępne.

Długość tekstu i nasycenie słowami kluczowymi

Tutaj wiele zależy od medium, na które ma trafić docelowo tekst. Przyjmuje się, że artykuł ekspercki przeznaczony np. na stronę internetową, magazyn lub serwis, powinien być względnie długi (względnie: np. 10000 słów). Oczywistym jest również to, że dłuższy tekst pozwala bardziej wyczerpać temat, przekazać więcej jakościowych treści i to jest z reguły korzystnie oceniane przez wyszukiwarkę. Z drugiej strony, trudno sobie wyobrazić pisanie długich tekstów na media społecznościowe. Tam z kolei przekaz powinien być krótki i zwięzły, żeby maksymalnie dobrze wykorzystać krótki czas, jaki daje tam czytelnik. Wielu użytkowników social media bardzo szybko scrolluje listę nowych elementów na swoim telefonie i tam naprawdę mamy tylko chwilę, żeby przyciągnąć kogoś dobrym tytułem, zdjęciem czy linkiem. Warto wykorzystać dobrze ten czas!

Kolejna sprawa to słowa kluczowe. Warto używać słów, które chcemy pozycjonować w wyszukiwarkach, w nagłówkach oraz w tekście. Nie ma sensu jednak z tym przesadzać. Zbyt częste osadzanie słów kluczowych wcale nie przyniesie dobrego rezultatu.

Czytelność i wybór grupy docelowej to ważny element copywritingu

Bardzo ważnym wskaźnikiem dobrego tekstu jest readability score, czyli mówiąc prościej indeks czytelności. Używanie zbyt trudnych słów, budowanie zbyt długich zdań. To wszystko wpływa na niską czytelność, przez co ten wskaźnik może być niski. Nie wpływa on jedynie na pozycję tekstu w wyszukiwarkach, ale ma też duże znaczenie dla czytelnika i przekazywanych treści. Pisanie trudnych, skomplikowanych treści z zastosowaniem skomplikowanego słownictwa nie daje dobrych efektów. Teksty takie zwyczajnie źle się czyta, i finalnie, czytelnik porzuca lekturę. Chodzi o przyciąganie uwagi, a nie jej odrzucanie!

Grupa docelowa to kolejna ważna sprawa. Inaczej będzie wyglądał artykuł napisany dla zawodowego informatyka, a zupełnie inaczej dla osoby, która prowadzi sklep odzieżowy. Dobór odpowiednich słów i sformułowań branżowych ma ogromne znaczenie. Chodzi o to, żeby przekonać czytelnika, że osoba, która pisze, zna się na rzeczy. Chodzi zatem o stosowanie pewnego rodzaju slangu, wyrażeń branżowych, czy tekstów, które będzie kojarzyć tylko osoba związana z danych zagadnieniem. Korzystnie wpłynie to na postrzeganie autora jako eksperta w danej branży.

Copywriting i kultura: poprawność gramatyczna tekstu

Rzecz jasna, nie wolno zapominać o zachowaniu podstawowych zasad kultury. Przede wszystkim nie wolno zwracać się do czytelnika w sposób ordynarny, używać wulgaryzmów czy słów powszechnie uznawanych za obraźliwe. Warto również zachować pewien poziom, tzn. nie traktować czytelnika jak “idiotę” i tłumaczyć znaczenie każdego trudniejszego słowa. Do kultury tekstu należy również nie poruszanie pewnych tematów. Unikanie tematów związanych z polityką czy religią pozwoli zachować fason i zmniejszasz w ten sposób szansę, że czytelnik poczuje pewnego rodzaju urazę.

Kolejna sprawa to poprawność gramatyczna. Tutaj raczej nie ma sensu rozwijać tego wątku. Teksty powinny po prostu być poprawne stylistycznie i gramatycznie.

Wartość informacyjna, edukacyjny copywriting

Pamiętajmy, żeby “nie lać wody”. Każdy artykuł powinien mieć pewną misję. Dobrą misją artykułu jest sprawienie, żeby czytelnik wyszedł z niego z większą wiedzą. Jeżeli artykuł lub tekst nie edukuje, nie wprowadza żadnej wartości dla czytelnika, to w zasadzie jego tworzenie mija się z celem. Wówczas, tego typu “gorsze” teksty nazywamy po prostu tekstami zapleczowymi. Służą one jako kiepskiej jakości treść na strony blogowe, które służą do pozycjonowania stron. O ile nie zajmujesz się tworzeniem treści na takie właśnie kiepskie strony zapleczowe, zapomnij o pisaniu o byle czym.

Podsumowanie

Pisanie dobrych artykułów i skuteczny copywriting na pewno wymaga czasu, staranności, pracy i ambicji. Wymaga cały czas kształcenia i zdobywania wiedzy w tematyce, o której chcemy pisać. Tutaj ważny jest też dobry research, przygotowanie się do tematu. Ważny jest też warsztat. To, jak radzisz sobie z pisaniem, zależy od Twoich umiejętności w bardzo szerokim zakresie. Piszmy zatem teksty, które edukują, które dają czytelnikowi wiedzę. Copywriting to pewnego rodzaju sztuka, tak samo, jak tworzenie rzeźby, czy malowanie obrazu. Malujesz słowami, a obraz końcowy powinien dawać czytelnikowi satysfakcję.


Kuba Świegot

Sprawdź w naszym sklepie…

Regulamin

Polityka prywatności

wpkingz140

Internet możliwości

-10% na wszystko!

Odbierz wyjątkowy rabat: -10% na każde dowolne zamówienie.

Podczas składania zamówienia w formularzu podaj kod:

WPKINGZ

i odbierz swoją zniżkę!

Close

Odbierz dodatkowe 10% rabatu na każde zamówienie z kodem: WPKINGZ

X